top of page

Hizmetlerimiz

ALKALİ ÇİNKO KAPLAMA

Mükemmel yapışma özelliklerine sahip, homojen kalınlık sergileyen, yüksek görsel çekiciliği olan parlak çinko kaplamalardır.

 Firmamızda tam otomatik alkali çinko kaplama hattında, tambur sistemi ile yüksek kapasitede alkali çinko kaplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Standartlar: ISO 4042, ASTM B633,DIN EN 12339, DIN EN 50961, BRS 17 1005, BOSCH N67F 821 69, VW TL217, DIN 50979, DBL 8451, BMW GS 90010, ISO 4520, TS EN ISO 3613, ISC-B11, VW 13750, CNH MAT0320, DBL 8451, FORD WX100, WABCO JED256

ÇİNKO NİKEL KAPLAMA

  ASTM B117 Neutral Salt Sprey (Tuz Testi) şartlarında düşük kaplama kalınlıklarında bile çok iyi korozyon dayanımı göstermektedir.Çevre dostu olan Alkali Çinko-Nikel kaplama prosesi RoHS ve REACH kriterlerine tam uyum sağlamaktadır.

  Firmamızda Çinko Nikel Şeffaf ve Çinko Nikel Siyah pasivasyon olarak tambura uygun malzemelere uygulanmaktadır.

 

Standartlar: DBL 8451, BMW GS 90010 ISUZU ISC-B11-004J, VW 13750, FORD WX100, VW TL244, DIN 50962, GME 00252

znni.jpg
HİDROJEN KIRILGANLIĞI ALMA

  Fırınlama işlemi en yaygın haliyle 200 - 250 oC sıcaklıkta 2, 4 ya da 6 saat sürer. Tavlama ısısı 200 ile 300 oC arasında olabilir. Müşterileri talebine göre farklı sıcaklıkta daha uzun sürelerle de hidrojen gevrekliği giderimi (dehidrojenizasyon) yapılabilir.

 

PASİVASYON VE SEALER İŞLEMİ 

  Alkali çinko kaplanan parçaların yüzeyinde mikron seviyelerinde koruyucu bir film tabakası oluşturma işlemidir. Firmamızda çevre sağlığı açısından Cr+6 içermeyen pasivasyonlar uygulanmaktadır. Ürünün kaplama normuna ya da müşteri isteğine göre Cr+3 Beyaz, Sarı, Siyah pasivasyon uygulamalarımız mevcuttur.

  Korozyon direncini yükseltmek ya da yüzey sürtünme kuvvetini azaltmak amacıyla ürünlerin üzerine çeşitli sealer (lak) uygulamaları da yapılmaktadır.

 

FOSFAT KAPLAMA

  Fosfatlama demir, çelik, galvaniz çeIik ya da alüminyum gibi

metal yüzeylere aşağıdaki özellikleri vermek amacıyla kullanılır.

a) Metal yüzeyinin temizlenmesi ve yüzeyin boyaya hazırlanması,
b) Korozyon direncinin artırılması,
c) Boyanın daha iyi yapışmasını sağlamak,
d) Soğuk şekillendirmede sürtünmeyi azaltmak,
e) Metal metale çalışmalarda aşınmayı önlemek.

Çinko fosfat kaplama zorlu dış ortam şartlarında kullanılan ekipmanlar için toz boya, kataforez boya ya da plastik kaplama öncesinde kullanılan en uygun kaplama şeklidir.

  Mangan fosfat kaplama metal sanayinde genelde aşınmaya dayanıklı olması sebebiyle tercih edilmektedir.
 Mangan fosfat kaplama siyah renkli ve pürüzlü bir yapıya sahiptir. Diğer fosfat kaplamalarla kıyaslandığında en iyi korozyon direncine sahip olanıdır.
 İstendiği takdirde fosfat kaplama sonrası hem korozyon direncini arttırmak hem de kaygan bir yüzey oluşturmak amacıyla yağlama işlemi yapılabilir. Koruyucu yağı pürüzlü yüzeyinde uzun süre barındırır. Bu sayede parçaların yüzeyindeki sürtünme kuvveti azalır ve aşınmaları engellenmiş olur.
 Silah, otomotiv ve makina sanayinde kullanımı oldukça yaygındır. Yağlı ortamda çalışan, hareketli parçaların kaplanmasında da tercih edilir.

   Standartlar: VW 13750, MIL-DTL-16232G, DIN 50942

SİYAH OKSİDASYON

  Sıcak Alkali Siyahlandırma prosesi, depolama ve kullanım esnasında paslanmayı geciktirmek, yüzey görünümünü estetik olarak değiştirmek amacıyla demir çelik malzemelere uygulanan bir prosestir. Ayrıca makine parçaları ve boyut toleransı küçük parçaların üretiminde yüksek kaplama kalınlığı ya da boya kalınlığı istenmediği yerlerde de uygulanmaktadır.
 Metal parçanın yüzeyi parlak ise parlak siyah bir görünüm, mat ise mat siyah bir görünüm olacaktır.
 Siyah oksidasyon, metal parçanın boyut, sertlik ya da yüzey özelliklerini değiştirmez. Hidrojen gevrekliği oluşturmaz.

 

aa4286ef-6d8e-436d-bf2e-2d00ba8e7b86_edi
PASLANMAZ ÇELİK TEMİZLEME VE PASİVASYON

 Günümüzde paslanmaz çeliğin birçok uygulamada tercih edilmesini sağlayan en önemli özelliği yüksek korozyon direnci göstermesidir. Paslanmaz çelik malzemelere imalat esnasında uygulanan işlemlerin türüne bağlı olarak ısıl leke, kaynak lekesi, renk değişimi, demir oksit tabakası gibi istenmeyen yüzey kusurları oluşur.
  Temizleme işleminin amacı paslanmaz çeliğin yüzeyinde bulunan tüm yağ, gres, organik kirlilik ve cürufun çelik yüzeyinden uzaklaştırılmasıdır. Ardından paslanmaz çeliğin yüzeyinde krom oksit tabakası oluşturularak pasivasyon işlemi gerçekleştirilir.

 

stainless.jpg
PASLANMAZ ÇELİK KARARTMA ( Stainless Steel Black Oxide )

Paslanmaz çelik üzerine uygulanan siyah renklendirme işlemidir. Son kat olarak vernik uygulaması olarak sealer işlemi uygulanabilir.

(Stainless Steel Blackening, SS Black Oxide)

Standartlar: Stainless Steel Black Oxide MIL-DTL-13924, 

 

shutterstock_1573036411_edited.jpg
bottom of page